• Psycholog szkolny - Klaudia Kubaś

• Psycholog szkolny jest do dyspozycji uczniów, rodziców i nauczycieli we wskazane dni:

Poniedziałek 08:00-12:00

Wtorek 13:00-17:00

Piątek 08:00-12:00

Kontakt z psycholożką szkolną (mgr Klaudia Kubaś): e-dziennik Librus, e-mail k.kubas@spgrodzisk.onmicrosoft.com

Zwróć się do psychologa może:

Dziecko, gdy:

• ma trudności w relacjach z rówieśnikami lub nauka sprawia mu trudności,
          • w szkole doświadcza przemocy lub dyskryminacji ze strony uczniów lub nauczycieli,
          • w domu doświadcza trudności w relacjach rodzinnych lub przemocy.

Rodzic, gdy:

• dziecko ma trudności z nauką lub nie chce chodzić do szkoły,
          • dziecko ma trudności w relacjach rówieśniczych,
          • w domu w zachowaniu dziecka pojawia się agresja, drażliwość, obniżona koncentracja, trudności ze snem,
          • dziecko zgłasza trudne relacje z nauczycielami,
          • potrzebuje wsparcia w procesie wychowania,
          • szuka pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.

Nauczyciel, gdy:

• dochodzi do konfliktu między uczniami w klasie,
          • niepokoi go zachowanie ucznia,
          • dochodzi do konfliktu lub trudności między uczniem a nauczycielem,
          • potrzebuje wsparcia w swojej pracy zawodowej.

Obszary działań psychologa i pedagoga często się pokrywają. Podstawowa różnica polega na tym, że pedagog zajmuje się uczniami mającymi trudności w nauce. Zadaniem pedagoga jest znaleźć przyczynę i pomóc uczniowi uczyć się, a przez to rozwijać się na miarę swoich możliwości. Psycholog to osoba, która pomaga w radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami, w rozwiązywaniu problemów w relacjach z rówieśnikami i nauczycielami.

Psycholog szkolny we współpracy z nauczycielami może zauważyć pierwsze sygnały dotyczące trudności szkolnych i emocjonalnych wysyłanych przez dziecko. Takie informacje może też uzyskać bezpośrednio od dziecka lub rodziców zaniepokojonych obniżonymi wynikami w szkole, niechęcią chodzenia do szkoły lub drażliwym zachowaniem dziecka w domu. Jeśli rodzic zgłosi takie informacje do szkoły, możliwa jest szybka i skuteczna interwencja.

Psycholog szkolny pomagając uczniom, musi dbać o zachowanie dyskrecji i poufności oraz komfortowych warunków rozmowy – bez obecności innych osób w gabinecie. Z tej zasady wyłączone są sytuacje zagrażające uczniowi oraz te, o których powinien wiedzieć rodzic, np. gdy uczeń nadużywa substancji psychoaktywnych, ma konflikt w grupie rówieśniczej, ma myśli samobójcze lub pojawiają się samookaleczenia.