Zestaw procedur na wypadek niepożądanych zachowań uczniów
ZESTAW PROCEDUR POSTĘPOWANIA NA WYPADEK NIEPOŻĄDANYCH ZACHOWAŃ UCZNIÓW
Procedury istrategie muszą stanowić narzędzie efektywnego reagowania na trudne lub zaskakujące sytuacje wychowawcze, które powinny być niezwłocznie podejmowane przez wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach opiekuńczo - wychowawczych. Szczególny obowiązek reagowania na niepokojące sygnały i zachowania uczniów spoczywa na szkole, dlatego instytucja ta zobligowana jest do wczesnego rozpoznawania, diagnozowania problemów i podejmowania oddziaływań profilaktycznych (uprzedzających), wychowawczych (interwencyjnych), resocjalizacyjnych (naprawczych) i korekcyjnych (kompensacyjnych).
Należy zwrócić uwagę, że przyjęte procedury muszą uwzględniać aktualny stan wiedzy, koordynować działania różnych podmiotów o spójnej strategii przeciwdziałania kryzysom wychowawczym. Warto wiedzieć, że działania prewencyjne powinny mieć pierwszeństwo przed restrykcjami i powinny być dostosowane do każdego środowiska szkolnego.
PODSTAWY PRAWNE STOSOWANYCH PROCEDUR NA TERENIE SZKOŁY:
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 1982 r. nr 35 póz. 228 z późniejszymi zmianami -tekst jednolity Dz. U. z 2002r. nr 11 poz. 109) oraz przepisy wykonawcze w związku z ustawą.
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości alkoholizmowi przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35 poz. 230 z późniejszymi zmianami)
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2003 r. Nr 34 poz. 1998)
- Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. nr 30 poz. 179 z późniejszymi zmianami)
- Zarządzenie nr 590/03 Komendanta Głównego Policji z dnia 24 października 2003 r.w sprawie form i metod działań Policji w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich.
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami/
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród , dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. nr 26 poz. 226)
- Rozporządzenie MENiS z dnia 7stycznia 2003r. w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. nr l3poz.llO)
- Rozporządzenie MEN z dnia 15 stycznia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych i innych (...) (Dz. U. nr 13poz.l09).
DZIAŁANIA INTERWENCYJNE
I. W przypadku uzyskania informacji, że uczeń, który nie ukończył 18 lat używa alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawia nierząd, bądź przejawia inne zachowania świadczące o demoralizacji (naruszeniezasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, włóczęgostwo, udział w działalności grup przestępczych) podejmuje się następujące kroki:
- nauczyciel przekazuje uzyskaną informację wychowawcy klasy,
- wychowawca informuje o fakcie pedagoga/psychologa szkolnego, szkolnego koordynatora ds. bezpieczeństwa oraz dyrekcję szkoły,
- wychowawca wzywa do szkoły rodziców/prawnych opiekunów ucznia, przeprowadza rozmowę z rodzicami oraz - w ich obecności — z uczniem. W przypadku potwierdzenia informacji zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zaś do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. Wychowawca sporządza notatkę ze spotkania, w której zamieszczone zostaną zobowiązania do pracy nad dzieckiem, podpisane przez wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu.
- Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub nie stawiaj się do szkoły, a nadal zwiarygodnych źródeł napływają informację o przejawach demoralizacji ucznia, szkoła pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub policję (specjalistę ds. nieletnich)
- Szkoła powiadamia sąd lub policję, jeżeli wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych (rozmowa z rodzicami, ostrzeżenie ucznia, spotkania z pedagogiem, psychologiem), a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
II. V przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków, powinien podjąć następujące kroki:
- nauczyciel powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy,
- odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego - stwarza warunki w jakich nie będzie zagrożone jego zdrowie lub życie (uczeń pozostaje pod opieką osoby pełnoletniej),
- wzywa lekarza lub pielęgniarkę szkolną w celu stwierdzenia stanu trzeźwości i ewentualnie udzielenia pomocy medycznej,
- zawiadamia o fakcie dyrektora szkoły lub szkolnego koordynatora ds. bezpieczeństwa oraz rodziców/opiekunów ucznia, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły
- w przypadku odmowy ze strony rodziców/opiekunów o pozostawieniu ucznia w szkole lub przewiezieniu go do placówki służby zdrowia, bądź przekazaniu go do dyspozycji policji decyduje lekarz, po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia w porozumieniu z dyrektorem szkoły/placówki
- w przypadku ucznia będącego pod wpływem alkoholu - jeżeli rodzice odmawiają przyjazdu, a uczeń jest agresywny wobec kolegów, nauczycieli lub swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych — szkoła zawiadamia najbliższą jednostkę policji.
- w przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości, policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień lub w przypadku jej braku do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych na czas niezbędny do wytrzeźwienia (maksymalnie do 24 godzin). O fakcie umieszczenia zawiadamia się rodziców/opiekunów oraz sąd rodzinny, jeśli uczeń nie ukończył 18 lat.
III. W przypadku, gdy nauczyciel znajduje na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem narkotyk podejmuje następujące kroki:
- Nauczyciel zachowując środki ostrożności zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji, próbuje (o ile to jest możliwe w zakresie działań pedagogicznych) ustalić, do kogo znaleziona substancja należy.
- Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły i wzywa policje.
- Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje informacje dotyczące szczegółów zdarzenia.
IV. W przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie substancję przypominającą narkotyk, podejmuje następujące kroki:
- Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor, itp.) ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu te substancje, pokazał zawartość torby szkolnej oraz kieszeni (we własnej odzieży), ewentualnie innych przedmiotów budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwaną substancją. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia - jest toczynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.
- O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunówucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa.
- W przypadku, gdy uczeń, mimo wezwania, odmawia przekazania nauczycielowi substancji i pokazania zawartości teczki, szkoła wzywa policję, która przeszukuje odzież i przedmioty należące do ucznia oraz zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do ekspertyzy.
- Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel, po odpowiednim zabezpieczeniu, zobowiązany jest bezzwłocznie przekazać ją do jednostki policji. Właściwym zachowaniem jest wezwanie na miejsce policji, która zabezpiecza substancję. Wcześniej próbuje ustalić, w jaki sposób t od kogo, uczeń nabył substancję. Całe zdarzenie nauczyciel dokumentuje, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.
Uwaga:zgodnie z przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce karane jest:
• posiadanie każdej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych
• wprowadzanie do obrotu środków odurzających
• udzielanie, ułatwianie, umożliwianie innej osobie ich użycia oraz nakłanianie do użycia
• wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających
V. Postępowanie w przypadku ucznia nagminnie wagarującego
- wychowawca informuje o fakcie dyrektora szkoły,
- wychowawca lub dyrektor szkoły wzywa do szkoły rodziców/opiekunów, przekazując informacje rodzicom oraz zobowiązuje ich do nadzoru nad dzieckiem,
- wychowawca lub dyrektor szkoły są zobowiązani do przeprowadzenia z uczniem indywidualnej rozmowy motywującej do kontynuacji Nauki,
VI. Postępowanie w przypadku rażących zaniedbań opiekuńczych ze strony rodziców/opiekunów
- uczeń powinien zgłosić ten fakt wychowawcy, nauczycielowi, pedagogowiszkolnemu, dyrekcji lub innemu pracownikowi szkoły, którzy zobowiązani są wskazać odpowiednie placówki świadczące pomoc psychologiczno-pedagogiczną lub medyczną.
- wychowawca, który zaobserwował lub powziął informację o rażących zaniedbaniach opiekuńczych ze strony rodziców/opiekunów powinien zgłosić ten fakt dyrekcji lub innemu pracownikowi szkoły, którzy zobowiązani są wskazać odpowiednie placówki świadczące pomoc psychologiczno-pedagogiczną lub medyczną.
VII. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA NARUSZENIA GODNOŚCI NAUCZYCIELA LUB INNEGO PRACOWNIKA SZKOŁY PRZEZ UCZNIA
Definicja
Za naruszenie godności osobistej nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego szkoły uznaje się,:
l . Lekceważące i obraźliwe zachowanie wobec ww. wyrażone w słowach lub gestach;
2. Prowokacje pod adresem ww. wyrażone w słowach lub gestach;
3. Nagrywanie lub fotografowanie ww. osób bez ich wiedzy i zgody;
4. Naruszenie ich prywatności i własności prywatnej;
5. Użycie wobec nich przemocy fizycznej i psychicznej;
6. Pomówienia i oszczerstwa wobec ww. pracowników;
7. Naruszenie ich nietykalności osobistej;
Procedura
- Nauczyciel lub niepedagogiczny pracownik szkoły ma obowiązek zgłoszenia dyrektorowi szkoły, a w przypadku jego nieobecności wicedyrektorowi lub pedagogowi szkolnemu, nabycie uzasadnionego podejrzenia naruszenia godności ww. osób przez ucznia.
- W obecności osób wymienionych w pkt. l procedury uczeń odbywa rozmowę wstępną.
- Jeżeli podczas tej rozmowy zachodzi podejrzenie, że jest on pod wpływem środków odurzających wykonywany jest odpowiedni test wstępny w celu potwierdzenia przypuszczeń.
- Jeżeli badanie wstępne potwierdzi powzięte przypuszczenie, niezwłocznie wzywani są rodzice lub prawni opiekunowie ucznia i zostaje wdrożona dalsza procedura.
- Jeżeli badanie wstępne nie potwierdzi przypuszczeń, rodzice w przypadku naruszenia pkt. 1-2definicji są niezwłocznie powiadamiani telefonicznie o zaistniałej sytuacji, zaś w przypadku naruszenia pkt. 3-7 definicji rodzice są również wzywani do szkoły.
- Dalsza procedura po zawiadomieniu lub wezwaniu rodziców przebiega następująco:
- jeżeli zdarzenie dotyczy pkt 1—2definicji i ma miejsce po raz pierwszy:
- uczeń otrzymuje na piśmie naganę wychowawcy klasy,
- rodzice i uczeń podpisują ze szkołą kontrakt indywidualny, zawierający dalsze zasady współpracy stron,
- jeżeli uczeń ma kuratora sądowego, zostaje on powiadomiony o zaistniałej sytuacji,
- jeżeli zdarzenie dotyczy pkt 1-2 definicji i ma miejsce po raz kolejny:
- uczeń otrzymuje na piśmie naganę dyrektora szkoły,
- uczniowi zostaje obniżona ocena z zachowania co najmniej o jeden stopień,
- rodzice i uczeń podpisują ze szkołą kontrakt indywidualny, zawierający dalsze zasady współpracy stron,
- zostaje sporządzona notatka służbowa z przeprowadzonych przez szkołę czynności, która podpisywana jest również przez rodziców ucznia,
- szkoła kieruje sprawę do sądu rodzinnego celem podjęcia dalszego postępowania,
- jeżeli uczeń ma kuratora sądowego, zostaje powiadomiony o zaistniałejsytuacji,
VIII. PROCEDURA POWIADAMIANIA O ZAKŁÓCANIU TOKU LEKCJI
Definicja
Poprzez zakłócanie toku lekcji rozumieć należy wszystkie działania uczniów uniemożliwiające normalną realizacją jednostki dydaktycznej lub wychowawczej.
Zakłócenie toku lekcji może być także wynikiem zagrożenia powstałego w sali bądź poza nią, niezwiązanego bezpośrednio z zachowaniem i działaniami uczniów przebywających w sali.
Procedura
- Jeżeli zachowanie pojedynczego lub kilku uczniów nie pozwala na normalną realizację zajęć, wysyła on przewodniczącego samorządu klasowego z informacją do pedagoga szkolnego, a w przypadku jego nieobecności w miejscu urzędowania, do sekretariatu szkoły. Sekretariat niezwłocznie informuje dyrekcję o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia może również skorzystać w tej sytuacji z pomocy pracownika niepedagogicznego, który jest zobowiązany takiej pomocy udzielić.
- Pedagog szkolny zobowiązany jest do udania się w miejsce wskazane przez nauczyciela i ustalenia sprawców zakłócenia, a w razie konieczności wyprowadzenia sprawców do innego pomieszczenia w tym do pokoju pedagoga lub gabinetu dyrektora.
- Pedagog szkolny przeprowadza z uczniem (uczniami) rozmowę dyscyplinującą i ustala konsekwencje zachowania, w zależności od popełnionego czynu.
- Jeżeli czyn ucznia był poważnym naruszeniem szkolnych zasad, wychowawca na wniosek pedagoga powiadamia rodziców ucznia o jego zachowaniu.
- Jeżeli uczeń rażąco złamał zasady, pedagog powiadamia dyrektora szkoły i wzywa rodziców do natychmiastowego przybycia do szkoły.
- Jeżeli przyczyną zakłócenia toku zajęć były czyny określone w innych procedurach, procedury te stosuje się odpowiednio.Podczas wypełniania niniejszej procedury nie należy zakłócać toku lekcji innym nauczycielom (np. wychowawcom, których uczniowie dopuścili się wykroczenia).
IX. W przypadku agresywnego zachowania ucznia, nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
- Przekazać uzyskaną informację wychowawcy klasy.
- Wychowawca lub nauczyciel przeprowadza rozmowę z uczniem, uświadamiając mu nieodpowiednie zachowanie.
- Zgodnie z WSO uczeń otrzymuje ocenę za niewłaściwe zachowanie.
- Nauczyciel telefonicznie lub w dzienniczku, informuje rodziców ucznia o jego agresywnym zachowaniu, zwracając uwagę na przeprowadzenie przez rodziców rozmowy z dzieckiem na temat przestrzegania praw człowieka, budowania pozytywnych relacji międzyludzkich.
- Wychowawca wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami oraz z uczniem, w ich obecności. W przypadku potwierdzenia informacji, zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zaś bezwzględnie do szczególnego nadzoru nad dzieckiem.
- Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, dyrektor szkoły pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji policję.
- W przypadku utrzymywania się nieprawidłowych relacji ucznia z rówieśnikami(pobicia, zaczepianie itp.), wychowawca w porozumieniu z rodzicami dziecka kieruje je na badania psychologiczne, w celu otrzymania dalszych wskazówek dotyczących prowadzenia ucznia.
- Na prośbę rodzica uczeń ma możliwość uczestniczenia w programie terapeutycznym lub innych formach terapii organizowanych przez placówki specjalistyczne.
- W sytuacji, kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla innych uczniów, dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.
- W przypadku, gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała...) należy niezwłocznie powiadomić policję.
X. Procedura postępowania po zaistnieniu wypadku uczniowskiego
1. Jeżeli zdarzy się wypadek uczniowski każdy pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.
a) Pracownik doprowadza poszkodowanego do gabinetu higienistki szkolnej, zawiadamiając potem dyrektora.
b) Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia z klasą- prosi o nadzór nad swoją klasą kolegę uczącego w najbliższej sali,
c) Jeśli gabinet higienistki jest nieczynny, przekazuje się poszkodowanego dyrektorowi, który już bierze odpowiedzialność za udzielenie pomocy,
d) Jeśli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń- miejsce wypadku należy pozostawić nienaruszone w celu dokonania oględzin lub szkicu,
e) Jeśli wypadek zdarzyłby się w godzinach wieczornych (baliki, dyskoteki itp.) -gdy nie ma dyrektora - nauczyciel decyduje sam o postępowaniu.
f) W każdym trudniejszym przypadku wzywa pogotowie ratunkowe oraz telefoniczniedyrektora, następnie zawiadamia rodziców.
g) Jeśli wypadek zdarzyłby się w czasie wycieczki (biwaku)- wszystkie stosowne decyzje podejmuje kierownik imprezy i odpowiada za nie.
2. W każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie:
a) Rodziców
b) Pracownika BHP,
c) Społecznego inspektora pracy
d) Organ prowadzący szkołę
3. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.
4. W wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia zawiadamia się niezwłoczniepaństwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
-
Zawiadomień, o których mowa w ust 2-4, dokonuje dyrektor lub upoważniony
niego pracownik szkoły.
XI. Sposób postępowania w przypadku incydentu bombowego,
Podstawową cechą terroryzmu jest to, iż nie ma wyraźnych znaków ostrzegawczych o możliwości wystąpienia zamachu lub są one trudno dostrzegalne.
Zainteresowania i uwagi ze strony całego środowiska szkolnego wymagają:
§ rzucające się w oczy lub po prostu nietypowe zachowania osób
§ pozostawione bez opieki przedmioty, typu: teczki, paczki, pakunki itp.
§ osoby wyglądające na obcokrajowców
§ Osoby ubrane nietypowo do występującej pory roku
§ Samochody, a w szczególności furgonetki, parkujące w nietypowych miejscach
Należy jednak pamiętać, że terrorysta nie zawsze musi być odmiennej narodowości i wyróżniać się z tłumu szczególnym wyglądem,
Należy wszystkim osobom przebywającym na terenie szkoły zapewnić bezpieczeństwo, uniemożliwić osobom postronnym dotykanie nieznanych przedmiotów i natychmiastpowiadomić Policję pod numerem 997 lub 112.
METODY WSPÓŁPRACY SZKOŁY Z POLICJĄ
- W ramach długofalowej pracy profilaktyczno - wychowawczej szkoła ipolicja utrzymują stalą, bieżącą współprace w zakresie profilaktyki zagrożeń.
- Koordynatorami współpracy są: dyrektor szkoły, szkolny koordynator do spraw bezpieczeństwa, specjalista ds. nieletnich i patologii właściwej jednostki policji oraz dzielnicowy, w rejonie którego znajduje się szkoła.
- W ramach współpracy policji ze szkołą organizuje się:
§ spotkania nauczycieli, dyrektora szkoły z policjantami,
§ spotkania tematyczne młodzieży szkolnej z udziałem policjantów m.in. na temat odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne, prawnych aspektów narkomanii, wychowania w trzeźwości itp. oraz na temat zasad bezpieczeństwa, zachowań ryzykownych oraz sposobów unikania zagrożeń,
§ informowanie policji o zdarzeniach na terenie szkoły wypełniających znamiona przestępstwa, stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia uczniów oraz o przejawach demoralizacji dzieci i młodzieży,
§ udzielanie przez policje pomocy szkole w rozwiązywaniu trudnych, mogących mieć podłoże przestępcze problemów, które zaistniały na terenie szkoły,
§ wspólny – szkoły i policji - udział w lokalnych programach profilaktycznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom oraz zapobieganiem demoralizacji i przestępczości nieletnich.
4. UWAGA:
Policja jest wzywana do szkoły w sytuacjach, o których mowa w "Procedurach" albo,gdy wyczerpane zostaną środki możliwe do zastosowania przez szkołę w określonej sytuacji, których obecność policji jest konieczna. Każda, dotycząca uczniów wizyta policjanta w szkole, jest uzgodniona z dyrektorem szkoły. W przypadku zauważenia w najbliższym otoczeniu szkoły (park) sytuacji stwarzającej zagrożenie dla młodzieży (np. grupka bijących się, spożywających alkohol lub zachowujących się nieodpowiednio młodych ludzi) dyrektor szkoły powiadamia najbliższą jednostkę policji.
NAUCZYCIEL MA OBOWIĄZEK SPORZĄDZIĆ NOTATKĘ SŁUŻBOWĄ ZE ZDARZENIA, DO KTÓREGO ZASTOSOWAŁ POWYŻSZE PROCEDURY, PRZEKAZAĆ JĄ SZKOLNEMU KOORDYNATOROWI DS. BEZPIECZEŃSTWA ORAZ MONITOROWAĆ SYTUACJĘ DZIECKA I JEGO FUNKCJONOWANIE EMOCJONALNE, PSYCHICZNE, OSOBOWOŚCIOWE.
Dyrektor szkoły powinien wiedzieć, że gdy Policja dokonuje zatrzymania nieletniego sprawcy czynu karalnego przebywającego na zajęciach w szkole, to wówczas:
• funkcjonariusz Policji powinien przedstawić powód przybycia i okazać legitymację służbową,
• policjant ma obowiązek poinformowania dyrektora szkoły o przyczynie zatrzymania ucznia,
• dyrektor ma prawo zapisać dane osobowe policjanta oraz numer legitymacji służbowej w celu sporządzenia własnej dokumentacji,
• wychowawca klasy /pedagog, psycholog/ powinien sprowadzić ucznia do gabinetu dyrektora, gdzie policjant informuje ucznia o przyczynach zatrzymania i czynnościach, jakie zostaną wykonane w związku ze sprawą.