Ostatnim etapem projektu „Silni Polską” realizowanego przez naszą szkołę stało się wydarzenie upamiętniające 45 lat porozumień sierpniowych, skupiające się na początkach Solidarności w naszym mieście Grodzisku Wlkp.
Pierwszą część stanowił spektakl poświęcony opozycjonistom, przeplatany utworami muzycznymi m. in. Kaczmarskiego, grupy Maanam oraz prezentacjami fotografii z najważniejszymi wydarzeniami walki z władzą komunistyczną. Spektakl odbywał się w scenerii mieszkania z przełomu lat 70. i 80., a w role opozycjonistów wcieli się uczniowie z kółka historycznego w towarzystwie dwójki nauczycieli. Następnie prelegentka, pani Agnieszka Cielecka-Brychcy, lokalna działaczka społeczna, opowiedziała młodzieży o postawach prospołecznych i obywatelskich, w jakich mogą w dzisiejszych czasach brać udział. Poprzez pryzmat swojej szerokiej działalności oraz realizowanych działań wspólnie z młodzieżą, zachęcała do zaangażowania w życie szkoły i społeczności lokalnej.
Kulminacyjnym momentem było spotkanie ze świadkami historii, przedstawicielami opozycji i pierwszej Solidarności w Grodzisku Wlkp. Zaproszeni goście, pani Jadwiga Łacheta oraz pan Kazimierz Wróbel, opowiadali o swych działaniach, atmosferze tamtych lat, przedstawiając nie tylko swoje zaangażowanie, ale również okraszając swe wystąpienia anegdotami. Chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ich spotkań oraz inicjatyw, jakie podejmowali. Wszystkim udzieliła się radosna atmosfera, która budziła w ówczesnym społeczeństwie nadzieję na wolność.
Ostatnią częścią wydarzenia było ukazanie realiów życia w PRL. Zorganizowaliśmy wystawę rozmaitych sprzętów z epoki (pralki, telewizory, radia, aparaty, zastawy stołowe, kryształy, drobne urządzenia elektryczne), zaprezentowaliśmy wydawnictwa okresu tzw. karnawału Solidarności (gazety, ulotki i broszurki). Uczestnicy mogli przejechać się Fiatem 126 p, kilkoma rowerami i motorami z epoki.
W wydarzeniu wzięli udział Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan oraz uczniowie klas ósmych szkół z terenu gminy Grodzisk Wlkp. wraz ze swoimi opiekunami oraz klasa humanistyczna Liceum Ogólnokształcącego pod opieką pani dyrektor.
Składamy podziękowania wszystkim rodzicom i pracownikom naszej szkoły, którzy wypożyczając rodzinne eksponaty, przyczynili się do stworzenia pięknej wystawy i scenerii spektaklu. Dziękujemy Arnoldowi Rybakowi za udostępnienie swojej kolekcji sprzętu z epoki PRL i zorganizowanie przejażdżek maluszkiem. Pani Ewie Tomczak dziękujemy za wypożyczenie materiałów w postaci gazet i broszur z początków Solidarności. A największe podziękowania kierujemy do pani Jadwigi Łachety oraz pana Kazimierza Wróbla, którzy zabrali nas w podróż w czasie, przedstawiając wydarzenia sprzed 45 lat w naszym mieście.