Uczniowie naszej szkoły w grudniu 2012 roku wzięli udział w konkursie przyrodniczym ogłoszonym przez Wielkopolski Park Krajobrazowy -'' Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie'' - Ssaki wielkopolskich parków krajobrazowych. 7 stycznia br. odbyło się posiedzenie komisji oceniającej nadesłane prace plastyczne i literackie. W składzie komisji znaleźli się przedstawiciele ZPKWW, Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Nadleśnictwa Kościan oraz nauczyciele. W konkursie udział wzięli uczniowie klas IV - VI ze 126 szkół podstawowych z terenu województwa wielkopolskiego. Wybór zwycięskich prac nie był prosty, jednak po burzliwych obradach, komisja dokonała wyboru. Każdy uczestnik musiał napisać wiersz - rymowankę o wybranym zwierzęciu, uwzględniając ważne cechy budowy , wyglądu i środowiska jego życia. Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły to: Dominik Stachowski kl. IV- II miejsce, Aleksandra Stachowiak kl. VI- II miejsce, Edwin Rabiega kl. V - III miejsce i Michał Janus KL. VI - III miejsce. Laureaci i nauczyciele koordynujący zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, które odbędzie się 1 lutego 2013 r. w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Prace nagrodzone I miejscami zostaną opublikowane w książeczce pt.: „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie. Ssaki wielkopolskich parków krajobrazowych”. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział oraz piękne prace.
Spotkanie z rodzicami.
Zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów w dniu 08.01.2013 r. o godzinie 16.30. Celem spotkania jest zapoznaie rodziców z proponowanymi ocenami klasyfikacyjnymi za I półrocze roku szkolnego 2012/2013. Zapraszamy.
Film instruktażowy - jak postępować podczas zadławienia (zakrztuszenia).
Szkolne jasełka.
Piątek 21.12.2012 r. w naszej szkole był bardzo uroczystym dniem. Od rana w klasach odbywały się wigilie, gdzie uczniowie razem z wychowawcami wymienili się świątecznymi życzeniami i dzielili opłatkami. Później w świetlicy odbyło się wspólne śpiewanie kolęd po czym klasa III przedstawiła wszystkim jasełka przygotowane pod kierunkiem p. Joanny Dalaszyńskiej i Agnieszki Kątnej. Wystąpiły również dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne, przygotowane przez p. Grażynę Marciniak. Dzieci wprowadziły wszystkich w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcia w zakładce Album fotograficzny.
"Konwój Muszkieterów dla Dzieci".
6 grudnia ruszył w Polskę Konwój Muszkieterów. Tegoroczna akcja potrwa do 31 stycznia 2013 roku. Kampania Fundacji Muszkieterów, której członkami są właściciele Intermarché i Bricomarché, zostanie zorganizowana już po raz dwunasty pod hasłem „Konwój Muszkieterów Dzieciom”. Pomoc finansowa trafi do ponad 260 placówek w całej Polsce. W ramach akcji w dniu 21.12.2012 r. Państwo Justyna i Paweł Rozmiarek – właściciele grodziskiego Intermarche przekazali na ręce dyrektora szkoły czek o wartości 3500,00 zł. z przeznaczeniem na cele statutowe szkoły. Serdecznie dziękujemy. Zdjęcia w zakładce Album fotograficzny.
Złoty Dyplom dla naszego chóru.
W sobotę 15 grudnia w poznańskiej Akademii Muzycznej odbył się III WIELKOPOLSKI KONKURS CHÓRÓW SZKOLNYCH "ŚPIEWAJĄCA WIELKOPOLSKA". W konkursie udzięły wzięły chóry z naszej gminy uczestniczące w Programie" Śpiewająca Polska", do którego w tym roku już po raz kolejny przystąpiła gmina Grodzisk Wielkopolski. Każdy zespół zobowiązany był zaprezentować 10 minutowy program z jednym utworem wykonywanym a cappella. W jury zasiedli wykładowcy poznańskiej Akademii Muzycznej, koordynator regionalny Programu "Śpiewająca Polska" i Prezes Polskiego Oddziału Chórów i Orkiestr Oddziału Wielkopolskiego. Po wysłuchaniu prezentacji 12 chórów z Wielkopolski przewodniczący jury prof. Leon Zaborowski ogłosił werdykt i nagrody przyznano w trzech grupach: Złotym, Srebrnym i Brązowym. Nasz chór otrzymał Dyplom Złoty wygrywając przy tym wspaniały radiomagnetofon. Serdecznie wszystkim dziękuję i gratuluję !
2012 - rokiem Janusza Korczka
16 września 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W ramach obchodów roku korczakowskiego, dnia 07.12.2012 odbył się w naszej szkole apel poświecony pamięci Janusza Korczaka. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klas IV-V pod kierunkiem polonistki Beaty Pałygi. Uroczystość rozpoczęto od krótkiego wstępu narratora, który przybliżył nam postać światowej sławy prekursora działań na rzecz praw dziecka. Następnie uczennica przebrana za bibliotekarkę pomogła nam przenieść się w czasy w których żył i tworzył Janusz Korczak. Ostatnim elementem apelu była piosenka Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”, która skłoniła odbiorców do zadumy i refleksji nad ponadczasowym przesłaniem Janusza Korczaka. Zdjęcia w zakładce Album fotograficzny.
Po raz trzeci odbył się konkurs ''Skok na nagrody'' organizowany przez Skok Jaworzno. Ideą konkursu jest propagowanie ogólnej wiedzy o tematyce finansowej, zwiększenie wśród uczniów świadomości dotyczącej zasad, którymi rządzi się rynek finansowy. Uczniowie rozwiązując test musieli wykazać się dobrą znajomością zagadnień społeczno-ekonomicznych, dużą wiedzą o firmie SKOK Jaworzno oraz umiejętnościami matematycznymi. W konkursie wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych (25 uczniów) i gimnazjum(10 uczniów/) z naszej gminy. Nagrody były bardzo atrakcyjne, nagradzano 8 pierwszych miejsc. Reprezentacja naszej szkoły spisała się rewelacyjnie: Krystian Pośledni - I miejsce - nagroda wieża stereo, Natalia Dalaszyńska - IV miejsce - nagroda radiomagnetofon, Karolina Migdałek - VI miejsce - nagroda odtwarzacz DVD, Kacper Fórmaniak - VII miejsce - nagroda odtwarzacz MP3. Gratulujemy sukcesu.
Konkursy świąteczne rozstrzygnięte.
Podczas niedzielnych Mikołajek w Gminie Grodzisk Wielkopolski, które od godziny 15.00 odbywały się w Grodziskiej Hali Sportowej nastąpiło wręczenie nagród w ogłoszonych konkursach świątecznych. Konkurs dla uczniów klas I – III szkół podstawowych na OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ: III miejsce zajęła uczennica klasy II naszej szkoły Daria Stachowiak, wyróżniona została praca Agata Migdałek z klasy II. W konkursie dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych na STROIK BOŻONARODZENIOWY: I miejsce zajęła Wiktoria Jazurek kl. VI naszej szkoły, wyróżniono prace Wiktorii Szumnarskiej i Partycji Flis również uczennic klasy VI. Moc radości sprawiło dzieciom spotkanie z Mikołajem w „Słodkim Show”. Bohaterowie spektaklu nie tylko opowiadali dzieciom o tradycjach Świąt Bożego narodzenia, ale także wspólnie z nimi śpiewali i tańczyli. Dzieci mogły także sprawdzić swoją wiedzę w zabawach i konkursach. Po blisko dwóch godzinach zabawy, Mikołajkowy korowód z Grodziską Orkiestrą Dętą na czele wyruszył na rondo im. Ks. Kan. Czesława Tuszyńskiego, gdzie najpierw rozbłysnęły zimne ognie a następnie po wspólnym odliczaniu zabłysnęła tysiącem kolorowych lampek stojąca na rondzie choinka, zwiastując rozpoczęcie radosnego czasu oczekiwania na Boże Narodzenie.
Drużynowe Mistrzostwa Gminy w Szachach.
W sobotę 08.12.2012 r. w Szkole Podstawowe Nr 1 w Grodzisku Wlkp., odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy w Szachach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Patrycja Kaminiczna – klasa IV, Karolina Migdałek – klasa VI, Krystian Pośledni – klasa IV i Artur Domański klasa VI. W zawodach brały udziały drużyny z wszystkich gminnych szkół podstawowych. Po czterech pojedynkach nasi uczniowie 3 razy wygrali i jeden raz zremisowali, co zapewniło im pewne I miejsce w turnieju. Kolejnym etapem rozgrywek jest udział w etapie wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.
Świąteczne przygotowania.
Mikołajki w szkole.
Jak co roku w naszej szkole Mikołajki staraliśmy się spędzić w wyjątkowej i magicznej atmosferze. Tego dnia od rana dzieci z klas 1-3 zostali wprowadzeni w magiczny klimat oglądając świąteczny film. Następnie wszyscy uczniowie zebrali się w jednej sali, aby uczestniczyć w „Czwórka Talent Show”, gdzie uczestniczy mieli możliwość pochwalenia się swoimi umiejętnościami. Zgłosiło się wielu uczestników indywidualnych oraz zespołowych z klas 0-6. W jury zasiedli nauczyciele naszej szkoły oraz wyjątkowy gość – Święty Mikołaj, który bawił się z nami znakomicie. Mieliśmy okazje zobaczyć i usłyszeć aż 19 wspaniałych oraz wyjątkowych występów. Mogliśmy zobaczyć na scenie wiele znakomitych stylów tanecznych od baletu do hip hopu, posłuchać gry na pianinie oraz flecie, usłyszeliśmy również wiele cudownych głosów. Niestety mogliśmy wyłonić tylko 3 zwycięzców. Po burzliwych dyskusjach jury ogłosiło wyniki. Miejsce III należało do Rafała Jagata, który dosłownie porwał publiczność swoim występem. Miejsce II należało do jego rówieśnika Kacpra Kowalskiego, który pochwalił się swoją wspaniałą techniką taneczną. Największe wrażenie zarówno na publiczności, jak i na jury wywarła swoim tamecznym występem Karina Szymczak, która zajęła I miejsce. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dostarczenie nam wspaniałych wrażeń. Zdjęcia w zakładce Album fotograficzny.
Miedzynarodowy Turniej Taekwondo - Halle 2012.
W dniu 02.12.2012 roku w mikołajkowym turnieju Taekwondo E.T.A. w Niemieckiej miejscowości Halle Saale wystartował w walce sportowej zawodnik Grodziskiego klubu Rang-do Edwin Rabiega, w finałowej walce zdobył srebrny medal. W zawodach brało udział około 90 zawodników z Niemiec, Turcji oraz Polski. Zawody są coroczną imprezą. W zeszłym roku zawodnicy z Grodziska również zajęli miejsca medalowe. Oficjalnie podczas turnieju zaproszono zawodników z Niemiec na podobne zawody w Grodzisku Wlkp., które odbędą się w dniu 06.04.2013 roku. Grodziski klub taekwondo E.T.A. Rang-do) działa od 2008 roku przy Sp nr 4. Na treningi uczęszczają dzieci z terenu gminy Grodzisk Wlkp. Taekowndo jest tradycyjną Koreańską sztuką walki, która pierwotnie stworzona do celów militarnych została zaadoptowana jako sport wyczynowy. Trening rozwija koncentracje, gibkość oraz ogólną sprawność fizyczną. więcej na stronie klubu: www.rangdo.pl
Wieczór Ekologiczny 2012 r.
30 listopada w Centrum Kultury ''Rondo'' odbył się coroczny Wieczór Ekologiczny, podczas którego między innymi nagrodzono laureatów konkursu organizowanego przez Gminę na wykonanie kompozycji kwiatowej - ''Bukiet jesienny''. Uczennica naszej szkoły z kl. V Natalia Dalaszyńska zajęła I miejsce, a prace Julii Reyman kl. IV i Agnieszki Glapy kl.V zostały wyróżnione.
„Świat bez przemocy: Co chciałbyś powiedzieć Dorosłym?”
Dnia 29 listopada 2012 roku w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej im. Jana Pawła II w Grodzisku Wlkp. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Świat bez przemocy: Co chciałbyś powiedzieć Dorosłym?”. Zaangażowani w kampanię: dyrekcje gminnych szkół, nauczyciele i 1922 uczniów stali się uczestnikami kampanii przeciw przemocy w rodzinie. Sami zadecydowali swoimi obrazami, co chcieliby powiedzieć o przemocy w rodzinie, jak zaapelować o zaprzestanie zadawania bólu i cierpienia. Spotkanie zakończyło się uhonorowaniem laureatów konkursu nagrodami rzeczowymi. Konkurs realizowany był w ramach projektu: „Zwiększenie aktywności mieszkańców Gminy Grodzisk Wielkopolski w przeciwdziałaniu przemocy domowej i budowie sieci bezpieczeństwa”, który dofinansowany został przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. A oto lista laureatów konkursu plastycznego „Świat bez przemocy: Co chciałbyś powiedzieć Dorosłym?”. Kategoria kl. I-III: Guzek Klaudia kl. III, Palicka Kaja kl. III, kategoria kl. IV-VI: Dalaszyńska Natalia kl. V, Kaminiczna Patrycja kl. IV. Gratulujemy wyróżnionym. Zdjęcia w zakładce Album fotograficzny.
Projekt PO KL - "Mały Inżynier".
Zakończyła się kolejna edycja zajęć w ramach projektu “Stworzenie innowacyjnego programu interaktywnych form prowadzenia zajęć z zakresu przedmiotów ścisłych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych” realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – firmy Mały Inżynier. 16 uczniów ( 8 dziewczynek i 8 chłopców z klasy VI i V ) bardzo chętnie uczęszczało na zajęcia prowadzone przez studentów Politechniki Poznańskiej. Prowadzący z dużym zaangażowaniem, fachowością w ciekawy i atrakcyjny sposób zapoznawali uczniów z tajnikami robotyki i eksperymentów.Wykonywal im.in. roboty poruszające się po określonym terenie, z klocków konstruowali grające instrumenty, przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty, badali właściwości substancji oraz budowali katapulty.Jak sami twierdzą dużo się nauczyli, doświadczyli wielu wrażeń, wspaniale bawili i miło spędzali czas. Podczas czterogodzinnych warsztatów dzieci otrzymywały poczęstunek. Miła i życzliwa atmosfera oraz atrakcyjność i profesjonalizm prowadzących to atuty tych zajęć. Każdy uczeń otrzymał na zakończenie Certyfikat uczestnictwa w projekcie. Zdjęcia z zajęć w zakładce Album fotograficzny https://sp4grodziskwlkp.edupage.org/photos/?gallery=238&photo=album
Recykling ? Dobrze wiemy co to jest !
Szkoła nasza aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz ekologii i ochrony środowiska, zbieramy baterie, makulaturę, nakrętki plastikowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektrotechniczny, segregujemy śmieci w szkole,uczestniczymy w licznych konkursach, festynach i happeningach. Klasy V i VI uczstniczyły w wycieczce organizowanej przez Urząd Miejski do Centrum Zagospodarowania Odpadami ''Selekt" w Piotrowie, która prowadzi również działalność edukacyjną i szkoleniową dla szkół. Uczniowie zapoznali się z działalnością firmy w zakresie odbioru i utyulizacji odpadów,selektywnej zbiórki, odbioru i przetwarzania surowców wtórnych, kompostowania odpadów zielonych oraz wysegregowanych odpadów biodegradalnych, demontaż i odzyskiwanie odpadów wielkogabarytowych i budowlanych oraz produkcja paliwa alternatywnego. Zeby nie zasypały nas już wkrótce śmieci musimy bardzo starannie segregować odpady, które produkujemy w naszch domach- stwierdzili uczniowie. Była to dla nich kolejna lekcja realizowanej w ramach przedmiotu przyroda - ścieżki ekologicznej.
21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (ang. World Hello Day) to dość mało rozpowszechnione święto obchodzone 21 listopada. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny a bardziej społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości. Światowy Dzień Życzliwości obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa. Ideą tego dnia jest sprowokowanie, żeby spojrzeć na codzienność inaczej, skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieć o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach. 21 listopada rozglądając się wokół siebie podajmy rękę sąsiadowi, sąsiadce przytrzymajmy drzwi, zróbmy niespodziankę obcym osobom mówiąc im „dzień dobry” lub życząc im „miłego dnia” (mimo iż wcześniej nigdy ich nie widzieliśmy). Choć ten jeden dzień w roku bądźmy uprzejmi dla każdego i obserwujmy jak miło się wówczas żyje...
Konkurs plastyczny ,,Grzybobranie, och wspaniale ale..”
W konkursie plastycznym zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Wielkopolskim pt: ,,Grzybobranie, och wspaniale ale..” dla uczniów klas III Szkół Podstawowych powiatu grodziskiego, w którym wzięło udział 46 uczniów, I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Nikodem Matuszewski, ponadto wyróżniono pracę Zuzanny Drgas. Dzieci otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a prace konkursowe wystawiono w Filii Powiatowej Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej na Osiedlu Wojska Polskiego. Gratulujemu laureatom.
Archiwum Aktualności