W dniu 29 września 2007 r. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 110 leci powstania naszej szkoły. Wśród zaproszonych gości byli Posłeł na Sejm RP Stanisław Kalemba, Honorowy Obywatel Grodziska Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Wojciech Jankowiak, Honorowy Obywatel Grodziska Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Przemysław Smulski, Honorowy Obywatel Grodziska Herman Kulemans wraz z członkiem delegacji belgijskiej z miasta Merkplast Bakere, Starosta Powiatu Grodziskiego Stanisław Hadka, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, Przewodniczący grodziskiej Rady Miejskiej Marek Kinecki, przedstawiciel kuratorium oświaty w Poznaniu - wizytator Krzysztof Błaszczyk, Naczelnicy Wydziałów Urzędu Miejskiego,
księża, byli i obecni nauczyciele, pracownicy, uczniowie i rodzice, a także absolwenci i sympatycy, którzy przybyli, aby wspólnie z nami przeżywać Jubileusz naszej szkoły.
Poniżej zamieszczamy przemówienie dyrektora szkoły:
Szanowni Państwo!
W imieniu rodziców, nauczycieli oraz uczniów szkoły z radością witam wszystkich Państwa, którzy przyjęli nasze zaproszenie i są tu dzisiaj z nami w tak uroczystym dniu.
110 lat – to sędziwy wiek – zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że to prawie 1/10 historii naszej ojczyzny. Z ogromnym wzruszeniem czyta się dziś słowa z pierwszych stron Kroniki Szkolnej zapisane ręką pierwszego kierownika szkoły – słowa mówiące o kłopotach związanych z jej powstaniem, o problemach bytowych pierwszych nauczycieli.
Dziś – dzięki wysiłkom wielu ludzi – nie ma prawie miesiąca, by młodzi ludzie, wykształceni, dobrze przygotowani do nauczania i wychowania dzieci i młodzieży – nie składli ofert pracy w tej właśnie – niegdyś omijanej – Szkole Podstawowej Nr 4 w Grodzisku Wlkp.
Powiemy może – tamto to przeszłość, nie warto tego roztrząsać. Dziś jest inaczej, bo to my kształtujemy tę lepszą rzeczywistość. Dziś w tym miejscu spotyka się przeszłość z teraźniejszością. Ożywione duchy przeszłości – z nami, tworzącymi teraźniejszość i przyszłość. I razem cieszymy się z urody tego miejsca, które dla nas wszystkich jest czymś ważnym.
Temu właśnie służą – takie jak dzisiejsza – rocznicowe uroczystości. Pozwalają one wyrazić szacunek dla ludzi zaangażowanych społecznie. Ich troska o rozwój intelektualny dzieci i młodzieży z Grodziska i okolic wiązała się przecież niejednokrotnie z trudnymi do pokonania przeciwnościami. Umieli jednak poradzić sobie z wieloma zawirowaniami. Bez nich, bez ich wizji przyszłości – nie byłoby pomnika w postaci tej szkoły.
Cechą znamienną i charakterystyczną dla jubileuszy jest szokujące i nagłe uzmysłowienie sobie bezlitośnie szybko upływającego czasu i nieodpartą chęć wracania do początku, do historii i ludzi, którzy ją tworzą. Dzięki temu jednak możemy dziś znacznie więcej wiedzieć i śmielej dowodzić, że rodowód naszej szkoły sięga 1897, roku stąd nasze obchody odbywają się pod hasłem „110 lat istnienia szkoły.
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Grodzisku Wlkp. do roku 1999 była szkołą wiejską. W skład obwodu szkoły wchodziły wsie Kobylniki, Zdrój, Chrustowo, Młyniewo. Po reformie powiększono granice administracyjne miasta Grodziska Wlkp. i szkoła stała się szkołą miejską – Szkołą Podstawową Nr 4 w Grodzisku Wlkp. Obwód szkoły się nie zmienił. W chwili obecnej szkoła dysponuje dwoma budynkami, gdzie uczy się 189 uczniów. Liczba uczniów z roku na rok rośnie, gdyż szkoła umiejscowiona jest na terenie gdzie rozwija się budownictwo jednorodzinne.
Wyjątkowym zupełnie sposobem pozyskiwania nowych uczniów, a zarazem okazywania zaufania szkole, jest ciągłość pokoleniowa.
Popularność szkoły i zaufanie do niej nie przychodzi jednak samo z siebie. W naszej szkole panuje wyjątkowo przyjazna atmosfera. Jest to szkoła otwartości, demokracji, tolerancji, wolności w wyrażaniu własnych opinii, ale także wartości merytorycznych i ocen rzetelnej wiedzy i wzajemnego szacunku wszystkich współdziałających ze sobą stanów szkolnych. Wychodzimy z założenia, że każdy uczestnik społeczności szkolnej jest jednakowo godny szacunku i równy wobec prawa szkolnego. Daje to poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa wszystkim.
W naszej szkole nie ma pytań bez odpowiedzi. To oparte na wzajemnym szacunku partnerstwo, jawność wymagań i oczekiwań oraz kryteriów oceny pracy owocuje coraz lepszą efektywnością nauczania.
Poza zadaniami dydaktycznymi szkoła nasza czerpiąc ze swojej wspaniałej historii kontynuuje i wzbogaca zwyczaje nadające jej własne oryginalne oblicze.
Nasi absolwenci zarówno ci wcześniejsi, jak też coraz częściej ci z ostatnich lat rozsławiają imię szkoły pełniąc ważne funkcje, stając się tzw. osobami publicznymi. Na uwagę i wspomnienie zasługują również ci nasi absolwenci, którzy są obecnie nauczycielami tej szkoły.
Posiadamy wykwalifikowaną kadrą, zatrudniamy 12 magistrów, w tym 7 ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, 3 nauczycieli mianowanych i dwóch kontraktowych). Poza normatywnym i formalnym przygotowaniem nauczycieli mają oni cechę najważniejszą: pozytywny i przyjazny stosunek do ucznia.
Jeśli mowa o kadrze pedagogicznej, trzeba podkreślić, że szkoła nasza w ciągu wszystkich okresów jego istnienia miała szczęście do dobrego i ustabilizowanego zespołu. Niestety, wielu spośród uczniów i pracowników tej szkoły nie ma już dziś wśród nas. Ich pamięć uczcijmy minutą ciszy. Bardzo proszę wszystkich o powstanie. Dziękuję.
Wiemy, że dziś nie musimy mieć kompleksów, mamy dobre wyniki, cieszymy się opinią szkoły o dobrym poziomie dydaktycznym jak i wychowawczym. Mamy nowoczesną, wspaniale wyposażoną szkołę. Czego można sobie więcej życzyć ?
Szanowni rodzice! To bardzo ważne, iż jesteście zawsze blisko swych dzieci, a tym samym blisko szkoły. Jesteście naszymi partnerami we wspólnych poczynaniach wychowawczych. Wspieracie nas dobrym słowem, pomagacie w codziennych problemach. Dziękuję Wam za to i mam nadzieję, że w następnych latach będzie się nam również dobrze współpracowało.
Szanowni Państwo, uczniowie szkoły. Spotkaliśmy się tu dziś wszyscy razem, by zastanowić się, w jaki uczcić jubileusz , by był on dla nas źródłem wielu mocnych wrażeń i przeżyć, które zapadną głęboko w pamięci. Wierzę, iż to co za chwilę zobaczycie – myślę tu o występie naszych uczniów, a później prezentacji naszej szkoły, będzie tym mocnym akcentem dzisiejszej uroczystości.
Zanim zobaczycie ten piękny obiekt chciałbym podziękować wszystkim osobom, które pomogły w jego powstaniu. Dziękuję im za odwagę, nierzadko determinację, otwartość, wierność, cierpliwość, słowa uznania, za wszystkie te cechy, które składają się na poświęcenie i wielkie zaangażowanie w budowaniu przyszłości naszego młodego pokolenia.
Władzom samorządowym dziękuję za olbrzymie wsparcie, za zrozumienie dla trudności z jakimi się borykaliśmy, za wiarę w marzenie o coraz lepszej, polskiej, grodziskiej, nowoczesnej szkole.
Pozwólcie Państwo, że w Waszym imieniu i własnym podziękuję Ks. Proboszczowi za przewodniczenie liturgii i słowa skierowane do nas w homilii.
Bardzo serdecznie dziękuję za życzenia, za wiele miłych słów oraz za to, że jesteście dziś z nami, w tak bardzo ważnym dla nas dniu – dniu jubileuszu 110-lecia naszej szkoły. Dziękuję.
Wielu z Was tutaj obecnych w różnym czasie i w różny sposób pomagało szkole. Symbolem uznania, wyrażenia wdzięczności i podziękowania za włożony trud i zaangażowanie niech będą te skromne upominki. Proszę o wystąpienie:
1.Burmistrza Grodziska Henryka Szymańskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego, Księdza Proboszcza Jacka Markowskiego,
2.Byłych Dyrektorów szkoły – Urszulę Zwęgrodzki i Marka Pełczyńskiego,
3.Zapraszam Panią Agnieszkę Zarębską, Włodzimierza Tokarza, Macieja Borowiaka, Jarosława Marciniaka, Krzysztofa Rabiegę i Dariusza Walkowiaka.
4.Poproszę Zofię Jajczyk, Elżbietę Jędrzejczak, Ryszarda Rosołka, Pawła Kozę,
5.Zapraszam Ryszarda Minge, Sławomira Witajewskiego, Zbigniewa Tulińskiego, Ireneusza Ziętaka, Ireneusza Kaminiarza, Jacka Lembicza, Tomasza Strońskiego, Roberta Gruszeckiego i Józefa Janedę.
6.Poproszę Gertrudę i Grzegorza Chełkowskich, Aurelię i Mirosława Reślińskich, Monikę i Władysława Kociembów, Dorotę i Marka Tulińskich, Janinę i Józefa Kaminiarz, Grażynę i Roberta Szymkowiaków oraz Beatę i Stanisława Żok.
Jeszcze raz z serca Państwu dziękujemy i zapraszam do zwiedzania szkoły oraz obejrzenia wystawy pamiątek szkolnych.