Od września 2012 roku, w szkołach podstawowych gminy Grodzisk Wielkopolski trwają zajęcia pozalekcyjne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt: „Indywidualizacja nauczania drogą do sukcesu dziecka”. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty oraz poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I – III we wszystkich szkołach podstawowych Gminy Grodzisk Wielkopolski.W projekcie biorą udział uczniowie i uczennice klas I – III sześciu szkół podstawowych:
- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp.,
- Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Wlkp.,
- Szkoły Podstawowej w Grąblewie,
- Szkoły Podstawowej w Słocinie,
- Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie,
- Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im Jana Pawła II w Ptaszkowie.
W ramach projektu indywidualizuje się pracę z uczniami na wszystkich zajęciach edukacyjnych oraz realizuje zajęcia dodatkowe wspierające rozwój dzieci, u których zdiagnozowano problemy w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych. Projektem objęto łącznie 517 w tym 263 dziewcząt i 254 chłopców, którzy uczestniczą w następujących zajęciach:
- dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji,
- dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych,
- logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,
- socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej,
- gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy,
- rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych: koło matematyczne, przyrodnicze, muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne, języka angielskiego.
Całkowita wartość dofinansowania projektu, który realizowany jest na podstawie umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu wynosi: 321 606,59 zł.